شبکه های اجتماعی

هفت عادت قدرتمند که زندگی شما را دگرگون می کند

  • 24 تير 1395
  • 2703
  • 2

زندگی شما تا به امروز هرچه بوده مجموعه ای از عادت های شما بوده است . هر فکر و هر عملی که شما بارها و بارها انجام دادید زندگی الانتون رو شکل داده . شادی , انگیزه و موفقیتی که الان داری نتیجه ی مستقیم تمام عادت هاییه که داری . چیزهایی که به صورت مکرر انجام میدی میتونه تورو به موفقیت برسونه یا میتونه تو رو به زمین بزنه . تنها مشکل اینه که ما تمایل داریم که بیشتر عادت هامون رو به صورت ناخودآگاه به دست بیاریم . این همون چیزیه که به رفتارهای منفیمون اجازه میده که یواشکی وارد زندگیمون بشن بدون اینکه ما متوجه باشیم . وقتی چنین رفتار های منفی ایجاد شد بسیار سخته که بخوایم از بین ببریمشون . اما فکر میکنی چی میشه اگه بخوای که تغییری برای بهتر شدن زندگیت ایجاد کنی ؟ در اینجا 7 تا از قدرتمند ترین عادت ها رو برات آوردم که اگه اونها رو در زندگیت به کار ببری و در راه بدست آوردنشون مداومت و پشتکار داشته باشی , زندگیت رو به صورت شگفت انگیزی تغییر میده .

تا حالا به این فکر کردی اگه بتونی یه تغییر توی زندگیت بدی چقدر میتونه این تغییر موثر باشه ؟

قدرت عادت

21 روز طول میکشه تا یه عادت در وجود انسان شکل بگیره .این به این معنیه که اگه تو بتونی یه رفتار مثبت رو بارها و بارها به مدت سه هفته تکرار کنی اون رفتار برات یه عادت میشه . اوایل خیلی سخته . اما وقتی که این کار رو با موفقیت پشت سر بذاری تمام سختی ها و مشکلاتش فراموش میشه . چیزی که بعد سه هفته برات میمونه حیرت و تعجبیه که داری از اینکه چقدر راحت میتونی یه عادت جدید رو حتی در بیشتر مواقع بدون فکر کردن در وجودت شکل بدی .

بعضی عادات ممکنه سخت تر از بقیه شکل بگیرن اما وقتی که تونستی یه عادت رو به صورت کامل در وجودت شکل بدی میتونی از این حرکت مثبت برای به وجود آوردن عادت های دیگه استفاده کنی . دانشمندان دانشگاه لندن به این مهم رسیدن که انسان با هدیه دادن به خود و بازبینی عملکردهای مثبت گذشته (در مورد تغییر عادت)  میتونه قدرت به وجود آوردن عادت در وجودش رو  تا چند برابر افزایش بده .

اما این عادت های فوق العاده که زندگیمون رو به صورت قابل توجهی تغییر میدهند چی هستند ؟

1. از شکست نترس :

شکست یه بخش اجتناب ناپذیر اما سالم زندگی است . اگه ما شکست نخوریم پیشرفت نمیکنیم .با این حال ترس از شکست خیلی سالم نیست . ما همیشه جنبه های منفی شکست رو میبینیم که همین باعث ترس ما میشه . در حالی که این حرف که شکست یه تجربه بسیار دردناکه که تورو محکم به زمین میکوبه درسته اما در نهایت بهت خدمت میکنه . در دراز مدت هر شکستی به شما کمک میکنه تا یکم بهتر بشی . بهت به عنوان یک انسان اجازه ی رشد میده و موقعیت ها و شانسهای غیر قابل انتظاری رو برات به ارمغان میاره .

نکته ی جالب توجه اینه که بسیاری از افراد موفق موفقیتشون رو مدیون این حقیقت هستند که هرگز به شکست اجازه ندادن که اونها رو شکست بده . اونها همیشه بعد از هر شکست بلند شدن و  روی پای خودشون وایستادن , گرد و خاک روی لباسهاشون رو تکون دادن و ادامه دادن به دنبال کردن رویاهاشون . بعضی ها هم مانند توماس ادیسون به تمام شکستهاشون افتخار میکردند . این افراد معتقد بودن که چیزی بسیار دردناک تر از شکست وجود داره و اون : تلاش نکردنه .

بنابر این شجاعت در برابر شکست رو به یک عادت تبدیل کن و جرات شکست خوردن رو داشته باش .

2. هرگز یادگیری رو متوقف نکن :

در پایه و اساس موفقیت شخصی میل سیری ناپذیری برای یادگیری چیزهای جدید نهفته است . این میل , رشد و پیشرفتت رو به عنوان یک انسان آسون میکنه و ذهنت رو همیشه به چالش میکشه . این کار نه تنها تو رو به صورت مستمر و مکرر به بازسازی شخصیتت تشویق میکنه بلکه  با حس خشنودی که از خودت بهت میده بهت کمک میکنه که مبارزه کنی . اگه دیگه تمایل نداشته باشیم که جهانی که در اون زندگی میکنیم رو کشف کنیم یک نقطه ی پایان به تمام پیشرفتهایی که میتونیم به دست بیاریم میذاریم . این طرز فکر سمی میتونه با میل به یادگیری و کشف چیزهای جدید تغییر کنه . این میل میتونه سوخت شما برای دنبال کردن اهداف و ماجراجویی های جدید باشه .

یادگیری رو به یک عادت تبدیل کن . یاد بگیر که ذهنیت دانشجو بودن در زندگی رو داشته باشی . از عادت روزانه ی خودآموزی برای پیشرفت در زندگی و توسعه ی مهارت های جدید استفاده کن .

3. شکر گزار باش :

شکرگزاری یک عادت ساده و در عین حال قدرتمنده که میتونه تاثیر عمیقی بر زندگیت داشته باشه . به ما اجازه میده که بر احساس نداشتن غلبه کنیم .به عنوان یک نتیجه , شکر گزاری با استفاده از تغییر دادن تمرکزمون به هدایایی که دریافت کردیم , بهمون کمک میکنه که از بدست نیاوردن چیزی که میخواستیم  ناامید نشیم . این تغییر نگرش بهمون این امکان رو میده که احساس نارضایتی رو با شکرگزاری و قناعت عوض کنیم .

ایجاد عادت شکرگزاری بهت کمک میکنه که زیبایی هایی که در زندگیت وجود داره رو (دوباره) کشف کنی . سپاسگزار بودن بهت این اجازه رو میده که حتی برای چیزهای کوچک در زندگی قدردان باشی .

نه تنها شکرگزاری رو برای چیزایی که داری به یک عادت تبدیل کن بلکه همچنین سعی کن روزی چند دقیقه رو به قدردانی و شکرگزاری داشته هات اختصاص بدی .

4. خود انگیزگی رو به عادت تبدیل کن :

بسیاری از مردم در تعجبن که چه رازی در انگیزه وجود داره . اونها بدون اینکه بدونن که تنها یک راز در انگیزه داشتن وجود داره مبارزه میکنند : هیچ کس جز خودت نمیتونه بهت انگیزه بده .

«انگیزه آتشی است که از درون نشات میگیره . اگه کس دیگه ای تلاش کنه که اون رو زیر شما روشن کنه شانس سوختن بسیار کمه.»

"استفان کاوی"

دیدن فیلم های انگیزشی گوش دادن به سخنرانان انگیزشی و خواندن جملات انگیزشی شاید شما رو برای مدت کوتاهی هیجان زده کنه . با این وجود در بلند مدت چیز زیادی بهت اضافه نمیکنه . میدونی ؟ فقط خودت مسئول انگیزه ی خودت هستی . اگه تو با انگیزه نیستی هیچکس دیگه مقصر نیست . با این وجود اگه یک انگیزه ی طولانی مدت میخوای باید یک میل سوزان در وجودت داشته باشی که تورو توی راهی که میری نگه داره . هیچ اهمیتی نداره که این میل سوزانت چی باشه . این میل سوزان فقط میتونه توسط خودت مشتعل بشه . دیگران ممکنه بتونن برای مدت کوتاهی شعله ای از این آتش رو در وجودت روشن کنن اما به همان سرعتی که روشن شده به همون سرعت هم خواموش میشه .

این که روز به روز به خودت انگیزه بدی رو به یه عادت تبدیل کن . عادت قدرتمند بعدی بهت نشون میده که چجوری ...

5. یک چشم انداز داشته باش :

زندگی دائما حول این سوال میچرخه که : آیا هدف داری یا نه ؟ بدون داشتن چشم انداز روشن از چیزی که میخوای بهش نمیرسی .اما اگه یه ماموریت قابل لمس داشته باشی آتش عزم و اراده ی درونیت برای به دست آوردنش شعله ور میشه . به همین دلیل تغییرات بزرگ در زندگی به یک چشم انداز اساسی نیاز داره که باعث میشه شما حتی اگه مسیر رفتنتون سخت باشه هدفت رو توی دیدت داشته باشی و به سمتش بری.

یکم در موردش فکر کن . تمام مخترعان بزرگ و انقلابیونی که راه و روش زندگی مارو تغییر دادن یک چشم انداز داشتند که سوخت مسیرشون برای رسیدن به نتیجه بوده . اونها توی ماموریتشون بسیار با انرژی بودند و همین انرژِیشون باعث شده که این جهان رو بهتر از قبل کنند که دیگه مشکلات خودشون رو نشون ندهند .   

وقتی که دیدی بلند پروازانه داشته باشی تمرکزت از مشکلات پیش پا افتاده برداشته میشه و به سمت هدف بزرگتر جلب میشه. این کار بهت این امکان رو میده که به موانع سخت و چالش برانگیز رسیدگی کنی .

داشتن یک چشم انداز رو به توسعه رو به عنوان یک عادت توی خودت شکل بده .

6. بدون پشیمانی زندگی کن :

گذشته نمیتونه تغییر کنه . چیزی که اتفاق افتاده قابل بازگشت نیست . با این حال بسیاری از افکاری که از اشتباهات گذشته  و شکست هامون داریم مارو عذاب میده . اشتباهات گذشته مون نه تنها عصبانی مون میکنه بلکه باعث ایجاد احساس پشیمانی در وجودمون میشه  . ما در مورد کارهایی که میتونستیم انجام بدیم و انجام ندادیم یا کارهایی که به صورت اشتباه انجام دادیم همیشه در حیرتیم , بدون این که متوجه بشیم فکرمون رو مشغول کاری که اتفاق افتاده میکنیم در حالی که فرصت های دیگه دارن از دستمون میرن . پشیمانی باعث میشه که فراموش کنیم که تنها چیزی که میتونیم بهش اثر داشته باشیم زمان حال است .

درباره اشتباهات پشیمان نشو .اجازه نده که گذشته باعث بشه که فرصت ها و شانسهای زمان حال رو نادیده بگیری . سعی کن متوجه بشی که انسانی که الان هستی ترکیبیه از اشتباهات و شکست هایی که تجربه کردی . بدون این تجربه ها تو انسانی که امروز هستی نمیشدی . اگه با سر به سمت این تجربه ها نمیرفتی خیلی ضعیف تر از چیزی که هستی بودی .

سعی کن زندگی کردن بدون پشیمانی رو به یه عادت تبدیل کنی . از شکایت کردن دست بردار و بدون که هیچ مشکلی در اشتباه کردن یا شکست خوردن وجود نداره .

7. مدیتیشن انجام بده :

مدیتیشن یکی از قدرتمندترین عادت هاییه که میتونی توی خودت بسازی . نه تنها این عادت کار ساده ایه که میتونی هر جا و هر زمانی انجامش بدی بلکه منافع بسیار زود بازده ای هم داره . به صورت کاملا علمی ثابت شده در میان بسیاری از منافع دیگری که داره استرس رو از بین میبره و قدرت تمرکز و حافظه رو افزایش میده . اما پر اهمیت ترین منفعتش اینه که میتونی تغییر بزرگی در زندگیت ایجاد کنی .

اگه میخوای قوی ترین عادتی که منافع زیادی از راههای اعجاب انگیز بهت میرسونه رو کشف کنی مدیتیشن یک گزینه فوق العاده  برای کنکاش کردنه . روزانه مدیتیشن انجام دادن رو به عادت تبدیل کن .

امیدوارم که از این عادت های قدرتمند که باعث ایجاد تغییرات شگرفی در زندگیت میشه لذت برده باشی و همه شو جدی بگیری . و در راه اینکه اونها رو به عادت تبدیل کنی مداومت و پشتکار داشته باشی و دلسرد نشی.

پرتلاش و مثبت باشی

دوستدار شما

امید سلمانی

source: planetofsuccess

هفت عادت قدرتمند که زندگی شما را دگرگون می کند

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 5

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
اسماعیل حق شناس در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۴ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام . بسیار سپاس گذارم از سایت خوبت . انشالله موفق باشید . در ادامه مراحل زندگی و کاریتون

زمان محمدنژاد در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

بسیار مفید بود

مطالب مرتبط